Rozrywka


OGŁOSZENIE
"Wyprawka Szkolna"
w roku szkolnym 2008/2009
Proszę o zgłaszanie się do kancelarii szkoły w celu pobrania wniosków do dofinansowania zakupu podręczników.
Dochód na członka rodziny uprawniający do zakupu książek nie może przekraczać
kwoty 351 zł. Wnioski należy składać do 12 września 2008 r.


Dyrektor
Szkoły Podstawowej nr 10
w Lublinie
informuje, że rozpoczęcie roku szkolnego 2008/2009 odbędzie się dnia 1 września 2008 roku
o godz. 9.00 na boisku szkolnym. Uroczystość poprzedzi Msza św.
w kościele p.w. Św. Agnieszki w Lublinie o godz. 8.15
Zapraszamy!!!


LISTY UCZNIÓW KLAS I
na rok szkolny 2008/2009 dostępne są
w SEKRETARIACIE SZKOŁY




Kalendarz szkolny 2007/08

Podręczniki 2008/09

Rozkład dzwonków

Szkoła bez przemocy


Uwaga! Uczniowie i rodzice klas VI - sprawdzian



Strona główna
Samorząd
Grono pedagogiczne
Przyjaciele
Konkursy międzyszkolne
Zajęcia pozalekcyjne
Osiągnięcia
Nasze prace
Współpraca z rodzicami
Historia szkoły
Wspomnień czar...
O patronie
Galeria
Rozrywka :)
Wywiady

» http://www.kuratorium.lublin.pl
» http://www.oke.krakow.pl
» http://www.um.lublin.pl

» http://www.men.gov.pl

» Blog klasy "0b"
» Blog Samorządu Uczniowskiego

     

> > > > >

Relacja z wycieczki szlakiem wielokulturowym

Dnia 23 XI 2005 r. o godzinie 9,00 wyruszyliśmy na wycieczkę, zorganizowaną dla uczestników kółka historycznego pod opieką pana Janusza Zunia – szlakiem wielokulturowej przeszłości naszego regionu.
Najpierw pojechaliśmy na cmentarz przy ul. Walecznych po pana, który jako jedyny posiada klucze do starego cmentarza żydowskiego zwanego kirkutem na Kalinowszczyźnie. Jako pierwszą widzieliśmy tam najstarszą w Polsce mogiłę Jakuba Kopelmana, która jako jedna z nielicznych zachowała się w tak dobrym stanie bez renowacji. Potem podeszliśmy dalej do okratowanego grobu zwanego ohel, w którym pochowano J.Horowica – Widzącego z Lublina. Dowiedzieliśmy się, że wg tradycji religijnej Żydów na groby rzuca się karteczki z prośbami do zmarłych.
PóĽniej udaliśmy się do Łęcznej. Tam oglądaliśmy synagogę, która już nie służy jako miejsce do modlitwy, ale przeznaczona jest na muzeum. Podczas zwiedzania muzeum w Łęcznej dowiedzieliśmy się jaką nazwę noszą przyrządy, które służą do modlitwy w synagogach. Najbardziej interesujące było to, że wg wiary żydowskiej ołtarz jest na wschodniej ścianie synagogi, gdyż jest to znak, że na wschodzie znajduje się Jerozolima. Tam pani przewodnik opowiedziała nam na podstawie obrazów jak powstała kultura żydowska i od czego się wywodzi. W tym samym muzeum obejrzeliśmy również wystawę o Gałczyńskim – wielkim polskim poecie.
Następnie pojechaliśmy do Bogdanki. Tam z zewnątrz oglądaliśmy kopalnię Bogdanka, która jak na razie jest najlepiej prosperującą kopalnią w naszym kraju. W Bogdance są sztucznie utworzone góry. Na pierwszy rzut oka wyglądają jak prawdziwe.
Dalej udaliśmy się w kierunku Lubartowa, gdzie obejrzeliśmy pałac Lubomirskich. Za pałacem znajduje się piękny ogród, gdzie mieliśmy chwilę odpoczynku. Na zakończenie wycieczki pojechaliśmy do kościoła św. Anny. Kościół jest bardzo piękny, wykonany w stylu barokowym. Są w nim piękne, pozłacane figury świętych. Oglądaliśmy również ołtarz z przodu i od tyłu. Ołtarze są bardzo piękne, jakby były wykonane z prawdziwego złota, a to tylko są pozłacane figurki drewniane. W kościele tym jest również muzeum ufundowane przez Lubomirskich, a prowadzone przez proboszcza parafii. Dwa poziomy niżej w tym kościele znajduje się krypta, w której jest wiele trumien.
Ten kościół był ostatnim miejscem naszej wycieczki. O godzinie 15,00 wróciliśmy do Lublina. Czas był wypełniony ciekawie i interesująco.

Autorka: Aleksandra Stępniak - klasa 6a

Relacja ze spotkania ze świadkiem historii - mjr w st. spocz. Stanisławem Jachułkowskim

Dnia 2 grudnia na lekcji historii odwiedził nas major Stanisław Jachułkowski. Opowiadał nam jak wyglądała Polska podczas II wojny światowej.
Mówił nam, że gdy był mały widział jak wojsko polskie broniło jego miasta Lwowa przed wrogiem. Żołnierzom, którzy zajmowali pozycje koło jego szkoły brakowało jedzenia i amunicji. Po szkole zawsze chodził do żołnierzy. Zabierał z domu dla nich jedzenie. Amunicję wyjmowali z kolegami z ładownic poległych żołnierzy i też zanosili dowódcy. No i pewnego razu przyniósł jej najwięcej. Porucznik Stanisław Gawęda bardzo się ucieszył i z radości go uściskał. Następnego dnia, gdy poszedł odwiedzić stacjonujące oddziały, nikogo żywego nie zastał. Porucznika Gawędę znalazł ciężko rannego. Kiedy pan major nam to opowiadał był troszkę wzruszony.
Następnie powiedział nam dwa swoje wiersze, które ułożył podczas wojny i po jej zakończeniu. PóĄniej rozdał całej klasie cukierki. Mamy z nim również pamiątkowe zdjęcie, które w niedługim czasie zostanie zamieszczone w naszej klasie na tablicy. Lekcja była bardzo ciekawa i pouczająca.

Opracowała: Katarzyna Czerczak - klasa 5b

Relacja z wycieczki szlakiem wielokulturowym

Podczas ostatniej wycieczki zwiedziłem miejsca związane z historia Polaków pochodzenia żydowskiego. Był to cmentarz na KalinowszczyĽnie i bożnica w Łęcznej.
Dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy o Żydach i ich historii. Zaciekawiło mnie to jak odprawiali modlitwy. Wiem też jak wyglądają ich groby i jak bardzo byli prześladowani podczas drugiej wojny światowej.
To była ciekawa i udana wycieczka.

Napisał: Karol Nieznaj - klasa 4a