Dostosowanie warunków i formy sprawdzianu do indywidualnych potrzeb uczniów
1. Informacja ogólna
Zgodnie z § 37 Rozporządzenia MEN z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania (...) w szkołach publicznych uczniowie ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się mają prawo przystąpić do sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego w warunkach i formie dostosowanych do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia, na podstawie opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej albo niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym niepublicznej poradni specjalistycznej, spełniającej warunki, o których mowa w art. 71b ust. 3b ustawy.
W przypadku uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania dostosowanie warunków i formy przeprowadzania sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia może nastąpić na podstawie tego orzeczenia. Uczniowie chorzy lub niesprawni czasowo, na podstawie zaświadczenia o stanie zdrowia, wydanego przez lekarza, mogą przystąpić do sprawdzianu w warunkach i formie odpowiednich ze względu na ich stan zdrowia.
2. Ważność opinii
W przypadku uczniów przystępujących do sprawdzianu opinia powinna być wydana nie wcześniej niż po ukończeniu klasy III szkoły podstawowej i nie później niż do 30 września roku szkolnego, w którym jest przeprowadzany sprawdzian.
3. Procedura.
Rodzice/opiekunowie prawni/ ucznia przedkładają dyrektorowi szkoły opinię z poradni psychologiczno-pedagogicznej w terminie do dnia 15 października roku szkolnego, w którym jest przeprowadzany sprawdzian.
W przypadkach losowych orzeczenie lub zaświadczenie lekarskie rodzice/opiekunowie/ mogą przedstawić w terminie późniejszym, niezwłocznie po jego otrzymaniu.
Za dostosowanie warunków i formy przeprowadzania sprawdzianu do potrzeb uczniów, odpowiada Przewodniczący Szkolnego Zespołu Egzaminacyjnego (dyrektor szkoły).
4. Sposoby dostosowania warunków i formy sprawdzianu.
Uprawnieni uczniowie mogą skorzystać z pełnego dostosowania warunków egzaminacyjnych, tzn. zarówno dostosowanego arkusza egzaminacyjnego jak i przedłużenia czasu rozwiązywania zadań jak i innych dostosowań. Wydłużenie czasu pracy jest ściśle powiązane z koniecznością zorganizowania sprawdzianu w oddzielnej sali.
źródło: Biuletyn - Sprawdzian i Egzamin Gimnazjalny w 2008 r.
Szczegółowe informacje zawiera Informator o sprawdzianie w latach 2008 - 2009 dostępny na stronie: www.oke.krakow.pl
|